The Shelby-Rising City Middle School Track Team competed in the Osceola Middle School Track Meet on Wednesday, April 10th. Many students recorded new PR’s and we have several ribbon winners despite the wind. The students competed hard and gave great effort!
Here are our results:
Boys 100 Meter Dash
Ethan Fjell – 14.92
Gustavo Vallejo – 16.25
Cohen Callahan – 16.42
Girls 100 Meter Dash
Lilly Weddle – 17.4
Rylie Carter – 17.85
Boys 200 Meter Dash
Tanner Nekl – 30.41
Cohen Callahan – 33.18
Joseph Czarnick – 33.82
Girls 200 Meter Dash
Lilly Weddle – 36.28
Mary Jaquez-Marquez – 37.03
Aubree Siffring – 39.27
Boys 400 Meter Run
Payton Sliva – 1:04.58 – 3rd place
Tylan Bluel – 1:05.87 – 4th place
Kadin Bluel – 1:11.52
Girls 400 Meter Run
Jenna Potter – 1:21.31
Jennifer Estrada-Hernandez – 1:24.94
Guisel Ralon-Hernandez – 1:32.36
Boys 800 Meter Run
Tylan Bluel – 2:40.19 – 2nd place
Landon Sliva – 2:42.45 – 6th place
Girls 800 Meter Run
Angel Barnes – 2:56.69 – 4th place
Kaylei Perry - 3:05.48
Boys 1600 Meter Run
Payton Sliva – 6:09.81 – 4th place
Girls 1600 Meter Run
Angel Barnes – 6:17.58 – 2nd place
Alex Larmon – 6:46.52 – 6th place
Boys 100 Meter Hurdles
Isaac Whitmore – 20.62
Girls 100 Meter Hurdles
Aurora Slusarski – 21.00
Boys 200 Meter Hurdles
Isaac Whitmore – 35.84
Girls 200 Meter Hurdles
Aurora Slusarski – 38.51
Boys 4x100 Meter Relay
Shelby-Rising City A – 1:05.49
Boys 4x400 Meter Relay
Shelby-Rising City A – 4:56.74 – 4th place
Girls 4x400 Meter Relay
Shelby-Rising City A – 5:58.12 – 6th place
Boys High Jump
Tanner Nekl – 4-00
Ashton Schultz – 4-04
Girls High Jump
Jenna Potter – 3-08
Boys Pole Vault
Ashton Schultz – 7-00
Isaac Whitmore – 6-00
Boys Long Jump
Payton Sliva – 14-02 – 5th place
Joseph Czarnick – 10-06
Luke Curry – 10-05
Girls Long Jump
Alex Larmon – 13-09
Angel Barnes – 12-07.5
Lillian Wetjen – 9-08
Boys Triple Jump
Landon Sliva – 23-00.75
Luke Curry – 22-09
Girls Triple Jump
Ava Larmon – 25-05
Kaylei Perry – 23-04
Elena Murray – 20-11.5
Boys Shot Put
Riley Osantowski – 25-01
Gavin Ohnemus – 22-00
Gustavo Vallejo – 21-07
Girls Shot Put
Jenna Logan – 23-05 – 6th place
Christina Espinoza-Ramirez – 21-08
Rylie Carter – 18-04
Boys Discus Throw
Ethan Fjell – 67-03
Gavin Ohnemus – 66-09
Aiden Zimmerman – 50-09
Girls Discus Throw
Jenna Logan – 79-09 – 1st place
Christina Espinoza-Ramirez – 66-01 – 6th place
Aubree Siffring – 44-02